تعمیر پرینتر

آموزش تعمیر پرینتر

در مورد تعمیر پرینتر نحوه عملکرد چاپگر رایانه، مواردی که اغلب اشتباه می کنند، نحوه شناسایی مشکل  پرینتر و عیب یابی پرینتر، و قطعات و ابزارهایی که برای تعمیر پرینتر است .  ما در اینجا دستورالعمل‌های گام به گام ساده برای نحوه جایگزینی کارتریج جوهر افشان پرینتر کامپیوتر، نحوه تمیز کردن و نگهداری چاپگر جوهر افشان، نحوه تمیز کردن چاپگر کامپیوتر لیزری را ارائه می‌دهیم. چاپگرها خوشبختانه   اقلب بدون مشکل هستند. با این حال، چاپگرها درست زمانی که بیشتر به آنها نیاز دارید خراب می شوند، بنابراین باید بدانید که چگونه برخی از تعمیرات اولیه چاپگر رایانه را انجام دهید.

پرینتر  چگونه کار می کند؟

چاپگر کامپیوتری یک قطعه الکترونیکی است که داده ها را از طریق یک کابل از کامپیوتر دریافت می کند و داده ها را به یک سری نقاط کوچک تبدیل می کند که حروف یا تصاویر را روی کاغذ تشکیل می دهند.

سه نوع چاپگر رایانه ای وجود دارد که توسط مصرف کنندگان استفاده می شود: پرینتر های سوزنی قدیمی ،  چاپگرهای جوهرافشان و لیزری (اچ پی  – کانن – برادر و…)جدیدتر. هر کدام متفاوت چاپ می شود. چاپگر  سوزنی نقطه ای از یک سر چاپ با پین هایی استفاده می کند که از طریق یک نوار جوهردار قابل تعویض به کاغذ برخورد می کند. چاپگر جوهر افشان، که به عنوان چاپگر حباب‌جت نیز شناخته می‌شود، حاوی یک سر چاپ است که در سراسر ورق کاغذ به جلو و عقب حرکت می‌کند، سپس کاغذ را پس از هر بار عبور به سمت بالا حرکت می‌دهد. در چاپگر های حوهر افشان مانند پرینتر اپسون ، هد چاپ، جت های ریز جوهر را روی کاغذ می اندازد تا ردیف هایی از نقاط را ایجاد کند که در تصاویر و کاراکترها جمع می شوند. در پرینترهای لیزری، یک لیزر یا دیود ساطع کننده نور (LED) ردیف‌هایی از چراغ‌ها را به سمت درام چاپ روشن و خاموش می‌کند تا تصاویر ایجاد شود.

دسترسی به کارتریج ها و هد معمولاً مستلزم برداشتن سینی های کاغذ و پوشش های قطعات است.

چه مشکلی در چاپگر ها وجود دارد؟

بسیاری از مشکلات چاپگر را می توان به راحتی  تعمیر  کرد. اگر چاپگر کار نمی کند، اتصال شل یا گیر کردن کاغذ را بررسی کنید. کاغذ گیر کرده را معمولاً می‌توان از زیر غلتکی که به آن صفحه می‌گویند، بیرون کشید، پس از اینکه پرینتر را از برق جدا کردید. بسیاری از مشکلات را می توان با بررسی تنظیمات نرم افزار (از جمله درایورهای چاپگر)، با راه اندازی مجدد یا راه اندازی مجدد، یا با تمیز کردن و روغن کاری حل کرد. با این حال، اگر به مشکل موتور مشکوک هستید، باید چاپگر را توسط تکنسین تعمیر کنید. برای عیب یابی با کتابچه راهنمای مراجعه کنید . بسیاری از چاپگرها شامل تست های خود تشخیصی هستند.

تعمیر پرینتر

نگهداری پرینتر

پرینتر خود را هنگامی که از آن استفاده نمی کنید پوشیده نگه دارید تا از گرد و غبار و زباله محافظت شود. به نظر می رسد ابزارهای الکترونیکی چیزهایی را جذب می کنند که برای آنها خوب نیست.

چگونه می توانم مشکل پرینتر کامپیوتر را شناسایی کنم؟

اگر پرینتر  روشن نشد، مطمئن شوید که برق در پریز روشن است، سپس مطمئن شوید که همه اتصالات کابل ایمن هستند. سیم برق را چک کنید . همچنین مطمئن شوید که پوشش به درستی بسته شده است.

اگر چاپگر روشن می شود اما چاپ نمی کند، یا چاپ مخدوش است، تنظیمات نرم افزار را بررسی کنید. سپس چاپگر را خاموش کنید، چند ثانیه صبر کنید تا حافظه پاک شود و دوباره آن را روشن کنید. در صورت لزوم، کامپیوتر را مجددا راه اندازی کنید.

اگر دستگاه همچنان چاپ نمی‌کند یا چاپ مشکل دارد ، تسمه شل (فقط در پرینتر های سوزنی ) را بررسی کنید و سر چاپ را جدا کرده و تمیز کنید (فقط چاپگرهای سوزنی  و جوهر افشان مثل پرینتر اپسون ). در صورت لزوم، با پشتیبانی برتر پرینتر تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

همچنین می‌توانید به دنبال دستورالعمل‌های موجود در دفترچه راهنمای پرینتر، مراجعه کنید. اگر آزمایش نتوانست مشکل را شناسایی کند، با مرکز خدمات برتر پرینتر مرکز تعمیر پرینتر لیزری و جوهر افشان  تماس بگیرید.
اگر چاپ روی صفحه لکه دار یا رگه شده است، همه غلطک ها، صفحه و ریل ها (چاپگرهای سوزنی  یا جوهر افشان) را تمیز کنید یا هد چاپ یا کارتریج چاپ و سیم تاج چاپگر لیزری را تمیز کنید. اگر سیم شکسته است، باید آن را توسط یک متخصص تعویض کنید.
هر نرم افزاری را که همراه چاپگر شما ارائه می شود نگه دارید زیرا شامل درایورها و همچنین ابزارهای تشخیصی است. متناوبا، اکثر تولیدکنندگان ابزارهای نرم افزاری را به صورت آنلاین ارائه می کنند.

برای تعمیر پرینتر کامپیوتر به چه چیزی نیاز دارم؟

کنترل ها و مکانیسم های دیگر در بسیاری از چاپگرهای کامپیوتری نیز از پشت و کناره قابل دسترسی هستند.
بسیاری از اجزای چاپگرهای کامپیوتری به هم چسبیده و جداسازی قطعات را نسبتاً آسان می کند. برای تمیز کردن و تعمیر، ممکن است به پیچ گوشتی و برخی از لوازم زیر نیز نیاز داشته باشید:

الکل ۹۰درصد
گوش پاک کن
سشوار سرد (پرینتر های لیزری توصیه نمیشود) یا جاروبرقی (با فاصلا باید انجام شود تا الکتریسیته  ساکن باعث خرابی دستگا نشود)
پارچه تمیز
روغن روان کننده خانگی
اسپری سیلیکون

مراحل تعمیر پرینتر کامپیوتر چیست؟

کارتریج جوهر افشان پرینتر کامپیوتر را تعویض کنید:
کارتریج جوهر را با فشار دادن آن به سمت پایین رها کنید، سپس آن را به عقب (یا جلو) و خارج کنید.
برای تعویض کارتریج، برعکس را انجام دهید و کارتریج جدید را در جای خود قرار دهید  .
هد جوهر افشان چاپگر کامپیوتر را تمیز کنید:
سر یا کارتریج جوهر افشان را طبق دستورالعمل های بالا خارج کنید.
از یک سواب خشک یا مرطوب شده با الکل برای پاک کردن جوهر از هر نازل استفاده کنید.
سر کارتریج را دوباره نصب کنید.

یک چاپگر سوزنی یا جوهرافشان را تمیز و نگهداری کنید:
داخل چاپگر را با دمیدن گرد و غبار با یک قوطی هوای فشرده یا سشوار سرد  یا با جاروبرقی با جاروبرقی کوچک تمیز کنید.
ریل های راهنما را با یک پارچه نرم بدون پرز که با الکل ۹۰درصدی مرطوب شده است تمیز کنید، سپس ریل ها را دوباره روغن کاری کنید.
ریل ها را با یک قطره روغن خانگی سبک چرب کنید. برای توزیع روان کننده، هد چاپ را بلغزانید. سیلیکون را با دقت روی چرخ دنده های تمیز شده اسپری کنید.
صفحه و غلتک ها را با چرخاندن صفحه در حالی که یک پارچه آغشته به الکل را روی هر غلتک نگه دارید، تمیز کنید.

تمیز کردن پرینتر کامپیوتر لیزری

اجازه دهید چاپگر کاملا خنک شود زیرا داغ می شود.
گرد و غبار را از اطراف درام و سیم  خارج کنید.
به آرامی یک سواب پنبه را در امتداد بمالید تا تونر و گرد و غبار ایجاد شده را پاک کنید.

سرویس چاپگر کامپیوتری سوزنی

پرینتر را از برق بکشید و سر چاپ را به وسط صفحه بکشید. گیره های نگهدارنده سر را باز کنید و سر را از روی پین های نگهدارنده بردارید.
پین ها را با یک سواب خشک تمیز کنید. اگر پین‌هایی از دست رفته است یا اگر تمیزکاری انجام نشد، سر را تعویض کنید.
برای تنظیم کشش بر روی تسمه کالسکه چاپگر، پیچ های صفحه نصب چرخ دنده را باز کنید (از باز نکنید). صفحه را بچرخانید تا کشش تسمه تنظیم شود، سپس پیچ ها را ببندید.

تعمیر پرینتر

تعمیر پرینتر تعمیر تخصصی انواع پرینتر لیزری و جوهر افشان در تهران


تعیمر چاپگر
تعمیر پرینتر
فروش پرینتر
مشکل کاغذ کشی
سرویس پرینتر
تعمیرات تخصصی پرینتر
خدمات پشتیبانی پرینتر
خدمات در محل چاپگر
تعمیر در محل پرینتر
شارژ کارتریج
فروش کارتریج
خرید کارتریج
نصب درایور پرینتر
مشکل کم رنگ گرفتن پرینتر
کارتریج چاپگر
فروش چاپگر
بهم ریختگی رنگ پرینتر
گیر کردن کاغذ پرینتر